Як українців змусять вивернути кишені

nalogi

Уряд Володимира Гройсмана вирішив ввести разову декларацію доходів, майна і фінансового стану українських громадян, яка може обернутися масовим «розкуркуленням» українського середнього класу.

Норма про декларування майна прописана в Основних напрямах бюджетної політики на 2017 рік (так званої Бюджетної резолюції), яку в четвер розглянув урядовий комітет, після чого вона буде винесена на затвердження до Кабінету міністрів. У Госфіскальной службі пропонують запустити загальне декларування доходів вже в 4 кварталі нинішнього року.

Для затвердження законодавчої бази під це нововведення народним депутатом від БПП Миколою Фроловим в парламент був поданий законопроект щодо внесення відповідних змін до Податкового кодексу.

Кого торкнеться декларування майна?

Задекларувати свої заощадження зобов’яжуть усіх повнолітніх громадян. Дані про нерухомість і транспорті вказувати не доведеться, оскільки вони вже є в реєстрах. Не потрібно декларувати і офіційну зарплату, а також на депозитах. По суті, потрібно показати те, що лежить під матрацом, в панчохах, в банківських скриньках, на рахунках за кордоном. Ці дані будуть вважатимуться точкою відліку. Звідси і термін «нульова декларація».

При цьому, вже в наступному році кожному треба буде показати податківцям не тільки свої доходи (зарплати, подарунки, доходи від відчуження майна), і розмір сплачених з них податків, а й головне — витрати. Якщо виявиться, що витрати перевищать офіційні доходи і раніше задекларовані заощадження, з цієї різниці доведеться заплатити податок на доходи.

При цьому, фіскальні органи отримають право вимагати від громадян бути в ДФС, подавати всі необхідні документи та пояснення за фактом своїх заощаджень, доходів і витрат.

До якої суми заощадження не будуть обкладатися податком?

Згідно із законопроектом, цю суму встановить Фіскальна служба. Спочатку планувалося, що задекларувати активи потрібно, якщо їх загальний обсяг перевищує суму в 200 тисяч гривень. Однак, в четвер, глава УКРІНФОРМ Роман Насиров повідомив, що обговорюється підвищення цієї суми до 1 млн. гривень.

Умовно, людина задекларує 1 млн гривень свого майна. Це і буде його непідтверджений рівень доходів. Все, що з’явиться понад цього, згодом буде обкладатися податком.

Чи буде оголошена «податкова амністія»?

На сьогодні єдиної відповіді на це питання немає. Тому невідомо, чи доведеться українцям заплатити податки з зазначених в разової декларації раніше прихованих заощаджень і активів. За словами глави УКРІНФОРМ, швидше за все, будуть встановлені ставки податку на доходи фізосіб — в межах 5-10%, в залежності від перебування грошей (на рахунку за кордоном або в Україні) і їх походження.

У той же час, згідно з текстом законопроекту, ставка податку з непідтверджених, але разово задекларованих доходів платника податку, складе цілих 30%.

На практиці це виглядає так. Людина разово задекларувала 1,5 мільйона гривень своїх тіньових доходів. На 500 тисяч йому нарахують податок. Якщо це 5%, то 25 тисяч гривень. Якщо податок все ж буде, як в тексті законопроекту, 30%, то віддати державі доведеться 150 тисяч гривень.

Кому допоможе і по кому вдарить разова декларація

Автор законопроекту, Микола Фролов упевнений: реалізація закону приверне тіньові гроші в економіку, наповнить держбюджет і поліпшить інвестиційний клімат в Україні. За словами ж голови УКРІНФОРМ Романа Насирова, фіскальні органи хочуть дізнатися, скільки у населення грошей на руках. «Ми пропонуємо таке декларування провести в четвертому кварталі цього року, щоб в 2017-й вийти, розуміючи, скільки грошей у населення на руках. Адже, за різними оцінками, їх чи то $ 60 млрд, то чи $ 100 млрд», — говорить Насиров.

У свою чергу, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко пояснив, чому пропозиція декларувати майно викликає багато питань і тхне елементарним розкуркуленням людей, які зберігають свої тіньові заощадження в Україні.

«Як то кажуть, ідея хороша, європейська, тільки виконання кульгає, — вважає Охріменко. — Перш за все, потрібно відзначити, що в Україні введення нульових декларацій загрожує зловживанням. Ніхто не знає, де і як буде зберігатися ця інформація. І де гарантія, що сьогодні я задекларую 1 500 000 гривень заощаджень, а завтра до мене не прийдуть і не перевернуть мій будинок догори дном бандити в пошуках цих грошей. це перший ризик. Другий ризик — це те, що податківці отримають право вимагати від громадян пояснення по непідтверджені доходи. це створить корупцію! І третій момент. Поки ми з вами будемо вписувати свої скромні заощадження в нульову декларацію, власники офшорів зможуть спокійно потирати руки. Вносити в нульову декларацію офшори вони не зобов’язані. Тобто, виходить, що середній клас, який накопичив кілька десятків тисяч доларів і поклав їх в банковий осередок, буде по суті розкуркулений, а великі чиновники і пов’язаний з ними бізнес, як і раніше, буде ухилятися від податків на мільярди гривень «.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *